Juhikaart kadunud või rikkis! Kuidas edasi sõita?
10.12.2015
Pea iga nädal helistab mulle mõni autojuht murega, et tal sai juhikaardi kehtivusaeg otsa või et juhikaartkaart ei funktsioneeri enam, või hoopiski on kadunud, aga juht ise on sõidus ja edasi sõitma peab. Ja küsimus siis sellisel juhul on ikka, et „mida nüüd teha, kas sõita ikka võib?“
Kiire vastus on, et jah, võib sõita, aga siin on teatud tingimused, mida peab teadma.
Oletame, et juhikaart kadus ära või on kahjustatud ja kaarti kasutada pole sõidu ajal võimalik.
Eestis olles tuleks kohe minna ARK-i ja esitada taotlus uue kaardi saamiseks (asenduskaardi saamine võtab aega min 5 päeva). Kui aga oled välismaal, siis võiksid võimalusel kaardi probleemist ARK-i teada anda ja koju jõudes kohe taotlust uue kaardi saamiseks minna ARK-i tegema.
Kui aga samal ajal on vaja sõita, eriti kui viibid välismaal, siis on olemas võimalus, et juht saab 15 kalendripäeva või rohkema vältel sõitu ka ilma kaardita jätkata.
Kaardiprobleemi korral, tuleb sõitu jätkata ilma kaardi sisestamiseta digimeerikusse.
Tegelikult kõik juhi tegevused salvestuvad digimeerikus täpselt samamoodi nagu oleks juhikaart sees. Ainus vahe on, et nüüd pole lihtsalt nendel tegevustel juhi nime järgi ning sõidu ajal digimeerik näitab kaardita sõitmise veateadet. Kaardita sõidu ajal tuleb jätkata oma tegevuste lülitamist nii nagu tavaliselt (muu töö vasarate peale ja puhkeaeg voodi peale).
Kohustuslik on teha väljatrükid tööpäeva alguses ja tööpäeva lõpus.
Enne sõidu alustamist tee sõiduki päevaste tegevuste väljatrükk (juhis allpool) ning märgi sellele nimi, juhikaardi või juhiloa number ja allkiri. Väljatrüki tagaküljel asuvale ruudustikule tuleb käsitsi üles joonistada puhkeaeg alates 0:00 -st kuni töö alustamise hetkeni. Politsei kontrolli ajal peab juht näitama tööpäeva alguses tehtud väljatrükki. Kirjuta igaks juhuks väljatrükile ka kaardi rikke kohta märkus.
Ära unusta ka tööpäeva lõpus sama väljatrükki tegemast. Siis on väljatrüki peal juba digimeeriku poolt salevstatud täpsed tööperioodid. “Joonista” tagumisele ruudustikule puhkeaeg tööpäeva lõppemise hetkest kuni 24:00 -ni. Lisa oma nimi, juhikaardi number ja allkiri.
Seaduses on see kirjas: määrus 165/2014 artikkel 35. lõige 2.
Nüüd on oluline, et juht kannaks neid väljatrükke endaga kaasas kuni 28 päeva selle tegemisest ning hiljem hoitakse neid vähemalt 12 kuud ettevõtte arhiivis. See on ametlik dokument autojuhi töö- ja puhkeaja tõendamiseks.
Digimeerikust väljatrükkide tegemiseks on vaja valida sõiduki päevaste tegevuste väljatrükk.
Siemens VDO sõidumeeriku puhul vajuta ühe korra „OK“, siis vajuta ühe korra „nool alla“ ja seejärel kaks korda jälle „OK“ ning õige väljatrükk tuleb.
Stoneridge sõidumeeriku puhul vajuta „Enteri“ nuppu kaks korda, „nool alla“ ühe korra ja uuesti „Enter“ ja väljatrükk tuleb.
NB!
Kui juhile varem juhikaarti väljastatud ei ole, siis ülaltoodud tegutsemise viis temale ei kehti. Ta peab taotlema kaardi ja sellega sõitma. Tööandja ei või anda töökäsklust juhile, kellel puudub juhikaart.
Uue juhikaardi saab taotleda juba 3 kuud varem, kui olemasolev kehtivuse lõpetab. Uue kaardi saab sisestada digimeerikusse siis, kui see kehtima hakkab ning vana kaart kehtivuse lõpetab.
Kui unustasid kaardi koju või kaart lõpetas kehtivuse, kuid Sul on vaja sõita, siis need on põhjustatud lohakusest ning selle eest võib ikka trahvi saada, kui sõidad.
Kui Sul on kogemust kontrollijaga antud teemal või on sellist asja ette tulnud, siis võid julgelt mulle teada anda, kuidas olukorra lahendasid.
Kui vaja, siis võite julgesti mulle helistada ja seletan lähemalt.
Loodan, et artikkel oli abiks! Tänan lugemast!